Time For Fit – trening EMS Lublin
29 września, 2022
producent akcesoriów kosmetycznych KillyS
KillyS – producent akcesoriów kosmetycznych
8 stycznia, 2023

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pozwala na wydatkowanie ciepła powierzchni ziemi. Pompy ciepła dostarczają ciepłej wody użytkowej oraz dodatkowo zamieniają energię geotermalną na siłę spustową lub odwrotnie. To przykład rekuperatora, który wzbogaca powietrze o ciepło i następuje spadek temperatury, co prowadzi do skuteczniejszej termoizolacji budynku. Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła należą do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dlatego warto uczulić się na różnego rodzaju promocje oraz tony reklamowe. Warto zatem zapoznać się z naszym artykułem i dowiedzieć

Co to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię geotermalną do ogrzewania budynku. Jest to podobna technologia, jaką stosują kotły na paliwo stałe. Urządzenia te wytwarzają ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania budynków, ponieważ pompy ciepła nie produkują ciepła z odpadów. W związku z tym pompy ciepła nie zanieczyszczają powietrza, a przede wszystkim nie generują spalania, które prowadzi do emisji wielu szkodliwych substancji.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, przeważnie stacjonarne, które pozwala na wydatkowanie ciepła powierzchni ziemi. Pompy ciepła dostarczają ciepłej wody użytkowej oraz dodatkowo zamieniają energię geotermalną na siłę spustową lub odwrotnie. To przykład rekuperatora, który wzbogaca powietrze o ciepło i następuje spadek temperatury, co prowadzi do skuteczniejszej termoizolacji budynku.

Kiedy warto zamontować pompę ciepła?

Jak wspomniano wyżej, pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na wydatkowanie ciepła powierzchni ziemi. W odniesieniu do systemów ciepłowniczych, pompy ciepła są doprowadzeniem ciepłej wody zasilającej budynek i odpływem ciepłej wody z budynku. W odniesieniu do systemów solarno-geotermicznych pompa ciepła pozwala na odprowadzanie ciepłej wody z instalacji i doprowadzanie ciepłej wody geotermalnej. W przypadku pomp ciepła wodnokotłowych, wody geotermalnej doprowadza się przez rurę wykonaną z materiału, który nie reaguje chemicznie z wodą. W przypadku pomp ciepła z przepływem zwarciowym, woda geotermalna doprowadzana jest przez rurę wykonaną z materiału, który reaguje chemicznie z wodą.

Cena instalacji solarno-geotermicznej i pompy ciepła. Porównanie rynkowe

Kiedy należy zamontować pompę ciepła w domu decydują jednak inne wskaźniki. Przede wszystkim należy pamiętać, że pompa ciepła to sprzęt, który wytwarza ciepło, pierwszym jego przeznaczeniem jest więc ogrzewanie domu. Jednakże nie wszystkie rodzaje pomp ciepła mogą być wykorzystywane wszędzie. Dla przykładu pompy wodnokotłowe są uniwersalne, ale pompy z przepływem zwarciowym, mogą być zainstalowane tylko tam, gdzie prąd jest zasilany z sieci z obrotowego, głównie z elektrowni wodnych.

Co należy wziąć

Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła należą do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dlatego warto uczulić się na różnego rodzaju promocje. Warto ponadto zapoznać się z naszym artykułem i dowiedzieć, jakie mamy doświadczenia z instalacjami solarno-geotermicznymi. Jak widać w wynikających z nich cenach, pompy ciepła są znacznie tańsze niż instalacje solarno-geotermiczne. Jednakże warto pamiętać, że zapotrzebowanie na ciepło zależy od tego, jaki rodzaj instalacji zostanie zamontowany.